«Фаворити Успіху» logo Мережевий маркетинг через призму ісламу: халяль чи харам?
© FAVOR.com.ua
 
Мережевий маркетинг через призму ісламу: халяль чи харам?
  

 

Індустрія мережевого маркетингу стрімко розвивається в усьому світі, досягнувши загального обсягу продажів понад $300 млрд у 2023 році. У мусульманському суспільстві такі тенденції загострюють дилему щодо відповідності цієї перспективної моделі бізнесу суворим законам шаріату.

У даній статті ми розповіли про те, чи дозволений усе ж мережевий маркетинг в ісламі та як створити МЛМ бізнес за шаріатом.

Мережевий маркетинг в ісламському праві

Система ісламського права (шаріат) не тільки визначає правила поведінки мусульман у різних аспектах життя, а й суворо регулює бізнес-середовище. Існує поширена думка, що згідно з фетвами (ісламськими богословськими висновками) мережевий бізнес заборонений. Насправді такі заборони були засновані виключно на діяльності місцевих підприємців, які створювали фінансові піраміди, називаючи їх мережевим маркетингом.

Структура мережевого маркетингу та фінансової піраміди схожі, але вони працюють абсолютно по-різному:

  • Фінансова піраміда будується на обігу грошей, не пропонуючи реальних товарів чи послуг. Тут кожен учасник спочатку вкладає власні гроші, а потім отримує відсоток від вкладень людей, які зареєструвалися під ним. Зі зростанням кількості учасників і вкладених ними грошей зростає і дохід тих, хто приєднався до компанії раніше. Такий вид діяльності категорично заборонений шаріатом.

  • Мережевий маркетинг (МЛМ) заснований на прямих продажах продуктів або послуг через мережу незалежних торгових партнерів – дистриб’юторів. У такій моделі бізнесу кожен дистриб’ютор отримує дохід у вигляді комісійних від власних продажів і продажів залучених ним учасників.

Виходячи з принципів ісламського права, мережевий маркетинг може бути як харамним (забороненим) так і халяльним (дозволеним). Усе залежить від специфіки продукції компанії, особливостей ведення її діяльності, структури компенсаційного плану (маркетинг-плану або бонус-плану) і безлічі інших чинників.

Харамний мережевий маркетинг

Харамним бізнесом в ісламі називають комерційну діяльність, що суперечить законам і правилам шаріату. Те ж саме стосується і мережевого маркетингу, який вважається забороненим за таких умов:

  1. відсутність реального товару або реалізація продукції за ціною, яка значно перевищує її фактичну вартість;

  2. просування заборонених видів товарів або послуг, серед яких процентні кредити, азартні ігри, алкогольні напої, свинина;

  3. вхід до мережевої структури компанії передбачає внесення дистриб’юторами певної плати без придбання продукції;

  4. використання шахрайства та обману для залучення нових партнерів та клієнтів – обіцянки швидкого і величезного доходу, неправдивий опис властивостей продуктів;

  5. незалежно від своєї активності, дистриб’ютори, які приєдналися до мережі раніше, отримують більший прибуток, ніж ті партнери, що увійшли пізніше.

Мережевий маркетинг також є харамом, якщо бонусний план включає неприпустимі в рамках ісламських норм види винагород:

  1. винагороди за залучення нових партнерів, навіть якщо ці новачки не купують жодних товарів або послуг компанії;

  2. винагороди, засновані на кількості залучених учасників у мережу, а не на обсязі здійснених продажів. Це веде до несправедливого збагачення одних людей за рахунок інших;

  3. винагороди, які залежать від вартості акцій та інших фінансових інструментів, у які інвестували дистриб’ютори. Вони заборонені, оскільки несуть ризик втрати грошей для партнерів;

  4. винагороди, які виплачуються за виконання незаконних дій, наприклад, за поширення неправдивої інформації про продукцію або обіцянки мережевої компанії;

  5. винагороди, які є надто високими або навпаки надто низькими, щоб бути справедливими по відношенню до докладених зусиль дистриб’юторів;

Загалом, отримання дистриб’юторами пасивного доходу від продажів залучених ними учасників допускається ісламським правом за умови справедливого і законного обміну. Тобто коли всі учасники мережі згодні з умовами маркетинг-плану, а сам план не містить заборонених бонусів. Однак, нюанси правил і обмежень щодо ведення мережевого бізнесу в ісламі також відрізняються в різних країнах і регіонах.

Як створити халяльну МЛМ компанію

Принципи халяль застосовуються для компаній мережевого маркетингу та реферальних програм так само, як і для інших видів бізнесу. Серед загальних принципів халяльного бізнесу потрібно виділити:

  • справедливість – надання чесних і справедливих умов для кожного партнера та клієнта;

  • соціальну відповідальність – сприяння розвитку суспільства та покращення рівня життя людей;

  • екологічну відповідальність – скорочення негативного впливу діяльності компанії на навколишнє середовище.

Щоб створити та розвивати дозволений мережевий бізнес в ісламі, слід також дотримуватися певних умов щодо таких пунктів:

  1. Продукція компанії:

  • усі продукти, що просуваються, мають бути дозволені шаріатом, задовольняти реальні потреби покупців, відповідати загальноприйнятим стандартам якості та зазначеним характеристикам;

  • ціна, за якою реалізується продукція компанії, не повинна бути істотно вищою за вартість ринкових аналогів.

  1. Співпраця між дистриб’юторами та компанією:

  • дистриб’ютори повинні мати прозоре і чітке уявлення про свої обов’язки, права і потенціал для заробітку;

  • реєстрація партнерів у мережевій структурі проекту має бути повністю безкоштовною;

  • наявність системи навчання, яка допоможе дистриб’юторам покращувати свої навички в продажах і управлінні командою;

  • всі комісійні мають виплачуватися партнерам своєчасно – у зазначені компанією терміни;

  • мережеві партнери повинні мати право повертати товар у разі його нереалізації або покинути компанію без будь-яких перешкод.

  1. Компенсаційний план:

Розробляючи бонус-план для МЛМ-компанії, важливо подбати про справедливий розподіл комісійних, а також враховувати, що в ісламі припустимі лише кілька типів доходу для мережевих партнерів:

  • від власних продажів – дистриб’ютор закуповує продукцію компанії за оптовою ціною і далі продає її споживачам за роздрібною ціною, отримуючи прибуток у вигляді різниці між цими цінами;

  • від продажів залучених агентів – мережевики можуть отримувати такий дохід тільки розвиваючи власну команду і допомагаючи збільшувати продажі кожному залученому учаснику;

  • додаткові бонуси за активну роботу, досягнення певного обсягу продажів або інших цілей.

Дотримуючись правил халяльного мережевого маркетингу, ви зможете побудувати МЛМ бізнес, що не суперечить правилам шаріату. Однак, для забезпечення успіху варто звернутися до кваліфікованих підрядників із глибоким розумінням тонкощів ісламських законів у різних регіонах. 

Команда FlawlessMLM має величезний досвід запуску МЛМ проектів у Казахстані, Арабських Еміратах та інших мусульманських країнах. Звертайтеся до нас у чаті просто зараз і ми допоможемо вам створити мережеву компанію, яка буде успішно розвиватися в довгостроковій перспективі.

https://favor.com.ua/blogs/37774.html