“Favorites of Success” logo Експерти знайшли пальмову олію не в українському, а в російському сирі
© FAVOR.com.ua
 
Експерти знайшли пальмову олію не в українському, а в російському сирі
  

Незалежна експертиза чотирьох дослідницьких лабораторій Росії та України, виконана на замовлення Міжнародної конфедерації товариств споживачів («КонфОП») спільно з науково-дослідним центром незалежних споживчих експертиз «ТЕСТ» (НДЦ НСЕ «ТЕСТ», Україна), не виявила рослинних олій в українських сирах. Але «попався» сир російського виробника, передає«Інтерфакс-Україна».

Як повідомляється в спільному прес-релізі конфедерації та центру, жодна з чотирьох лабораторій, в яких тестували заборонені Росспоживнаглядом українські сири, не знайшла в них рослинних олій. Продукцію тестували в Москві у випробувальному центрі ДНУ ВНДІМП ім. В.М. Горбатова Россільгоспакадемії та Всеросійському науково-дослідному інституті молочної промисловості (ДНУ ВНДІМП), у випробувальній лабораторії ФБУ «Бєлгородський ЦСМ» і в Технологічному інституті молока і м’яса АН України. В усіх лабораторіях сири досліджували за методикою, що ґрунтується на визначенні жирнокислотного складу, рекомендованого Росспоживнаглядом.

У випробувальному центрі Россільгоспакадемії також було проведено додатковий лабораторний аналіз з використанням фітостеринового тесту, рекомендованого російським держстандартом на сири.

У московських наукових інститутах було протестовано 22 зразки твердих сирів, придбаних у Москві фахівцями «КонфОП» з 28 лютого до 5 березня переважно в мережевій торгівлі (в магазинах «Ашан» і «Сьомий континент»), а також на Лефортовському ринку. З них було 15 сирів українського виробництва, п’ять – російського і два – бєларуського. І лише в одному зразку, зробленому в Татарстані, було виявлено рослинну олію. Це підтвердили дві лабораторії за підсумками трьох досліджень.

Як заявив голова правління «КонфОП» Дмитро Янін, слова якого наведено в прес-релізі, ймовірність будь-якої помилки виключається. Перед тестуванням зразки знеособлювали, видаляли упаковку та маркування. «Сири готували таким чином, щоб лабораторії не могли ідентифікувати виробника і скоригувати результати на користь чиїхось інтересів», – уточнив він.

Як повідомлялося, Росспоживнагляд з 7 лютого 2012 року заборонив ввезення сирів деяких українських виробників через те, що продукція не відповідає техрегламенту РФ на молоко і молочну продукцію. У результаті постачання українського сиру до РФ скоротилися вдвічі.

Зазвичай на експорт у РФ припадало 85-90% загального обсягу постачань сирів українських виробників. Частка України в російському імпорті сирів становила 22%, Бєларусі – 34%, Німеччини – 17%.

https://favor.com.ua/en/article/8165.html