Володимир Семиноженко: Угода з ЦЕРН – це наукова інтеграція України в Євросоюз
Сьогодні Україна та Європейська організація ядерних досліджень (ЦЕРН) уклали Угоду щодо надання нашій державі статусу асоційованого члена в ЦЕРН.
Підписання цієї Угоди – це наукова інтеграція України в Європейський Союз. Так прокоментував Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко набуття нашою державою статусу асоційованого члена в ЦЕРН.
За словами Голови Держінформнауки, підписання угоди з ЦЕРН є символічною подією, оскільки вона відбулася напередодні саміту у Вільнюсі, де буде підписана Україною Угода про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом. «Можна сказати, що це – перший етап на шляху набуття Україною статусу асоційованого члена в ЄС. Ми зробили вагомий внесок у розвиток європейської науки», – наголосив Володимир Семиноженко.
За його словами, українські фізики добре відомі в ЦЕРН завдяки успішній участі у низці напрямків, а в останні роки – в рамках проекту Великого адронного коллайдера (ВАК): «Завдяки унікальним розробкам українські науковці відіграли помітну роль у створенні найпотужнішої експериментальної установки. Наші науковці можуть сміливо стверджувати, що вони мають пряме відношення до результатів, які вдалося отримати в результаті експериментів з ВАК», – наголосив Володимир Семиноженко. Він додав, що зараз у ЦЕРНі працює 47 вітчизняних науковців. Україна співпрацює з Європейською організацією ядерних досліджень уже 20 років, але статус члена – це нові можливості і перспективи, зазначає Голова Держінформнауки.
«Сьогоднішня подія – визнання нашої науки, наших вчених, їх потенціалу, особливо в галузі ядерної фізики, матеріалознавства. Але ми не маємо наміру за цьому зупинятися – ми маємо намір поглиблювати співробітництво з ЦЕРНом», – заявив Володимир Семиноженко.
Довідково
CERN (ЦЕРН, від фр. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Європейська рада з ядерних досліджень) — провідна міжурядова організація, міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій. Розташований в околицях Женеви на кордоні Швейцарії і Франції. Офіційним днем народження ЦЕРН вважається 29 вересня 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування.
Великий адронний колайдер (ВАК) — найбільший у світі підземний круговий прискорювач елементарних часток, створений ЦЕРН. Він має форму великого кола радіусом 27 км. Це т.з. лабораторія для вивчення взаємодії найменших частинок і процесів, які викликають ці взаємодії. Запустили його у 2008 році, пропрацював кілька днів і зупинився. Далі працював із 2010-го року по 2012 рік. Зараз ВАК модернізують і планують запустити вже у 2015 році.
У CERN за допомогою експериментів на Великому адронному колайдері виявлено бозон Хіггса – «частинка Бога». Згідно із сучасною теорією елементарних частинок, саме завдяки цьому елементу вся матерія нашого Всесвіту набула певної маси, а, значить, і фізичного існування.
Співробітництво України та ЦЕРН здійснюється з 1993 року відповідно до положень Угоди між сторонами про подальший розвиток наукового і технічного співробітництва в галузі фізики високих енергій від 2 квітня 1993 року (без набуття Україною членства чи іншого юридичного статусу у цій організації).
У березні на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року №151 підписано Спільну декларацію Кабінету Міністрів України та ЦЕРН про науково-технічне співробітництво, у якій висловлено намір Уряду України приєднатися до ЦЕРН із статусом асоційованого члена. Офіційна заявка на проходження процедури відповідності критеріям асоційованого члена ЦЕРН Україна подала на розгляд Ради ЦЕРН наприкінці 2011 року – лист Прем’єр-міністра України Миколи Азарова від 21.12.2011 р. № 14510/0/2-11.
3 жовтня 2013 року Україна і ЦЕРН підписали Угоду про надання нашій державі статусу асоційованого члена. Від України документ підписав Віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко.