Капролон (поліамід 6) – це полімерний матеріал світлого кольору з відтінком слонової кістки (дивіться фото на сайті компанії Elektro-Plast), що має високу міцність, майже рівну сталі, при низькій щільності (1,15-1,16 г/см³). Він легший за сталь у 6 разів, тому капролонові вироби використовують на заміну металам для полегшення конструкцій.
Обробка та використання
Матеріал легко піддається всім способам механічної обробки. Так, сьогодні обробка капролону виконується за допомогою:
- різання;
- фрезерування;
- свердління;
- шліфування;
- фрезерування тощо.
При цьому поліамід 6 обробляють на 30-40% швидше, ніж метал, що дозволяє значно знизити собівартість виробів. Виготовлення переважно відбувається на великих підприємствах та спеціалізованих виробничих цехах. Із заготівок — листів, стрижнів на токарних верстатах або з використанням фрез можна виготовити деталі з високою точністю. В Україні купити листовий капролон (наприклад, такий, https://pkf-elektroplast.com.ua/ua/p50511856-kaprolon-listovoj.html) можна у великих імпортерів та виробників на вагу.
З нього роблять:
- Підшипники та втулки. Поліамід 6 має низький коефіцієнт тертя (0,1-0,2), що робить його відмінним матеріалом для виробництва підшипників, втулок, зірочок, зубчастих коліс і інших елементів, які піддаються постійному тертю. Завдяки цьому вони знижують коефіцієнт тертя і мають високу зносостійкість. Також можуть витримувати температури від -40°C до +80°C, що робить їх універсальними для різних умов.
- Механічні деталі. Капролон використовується для виробництва шестерень, поршнів, клапанів, шлангів, колінвалів і втулок. Завдяки своїй міцності (модуль пружності 1,4-2,2 ГПа) і низькій щільності (1,15-1,16 г/см³) може заміняти метал у багатьох конструкціях, що дозволяє значно знизити масу обладнання. Крім того, поліамід 6 є стійким до зносу і може витримувати тривалу експлуатацію в умовах механічного навантаження.
- Елементи для харчової промисловості. Поліамід 6 має високу стійкість до хімічних впливів, таких як кислоти, луги, спирти й органічні розчинники. Тому має попит у виробництві компонентів харчового обладнання: зокрема, підшипників, клапанів, насосів і інших рухомих частин. Крім того, капролон є водонепроникним і може працювати в агресивних середовищах, зокрема в морській воді або в контакті з харчовими рідинами.
- Кришки, корпуси та захисні деталі. Це елементи, які потребують високої стійкості до механічних пошкоджень і корозії. Поліамід 6 стійкий до агресивних хімічних середовищ, як-от солена морська вода, бензин і нафтові продукти, а також до більшості кислот і лугів. Тому підходить для виготовлення деталей, які використовуються в морських суднах, автомобілях, нафтових платформах і хімічних установках.
Один з основних напрямків використання капролону — це виготовлення електроізоляційних компонентів, як-от ізоляційні плівки, кришки для електричних машин, перемикачі, клеми й з’єднувачі. Завдяки низькому діелектричному проникненню (від 4 до 5), поліамід 6 надійно захищає електричні елементи від коротких замикань і інших дефектів у роботі електричних пристроїв. Крім того, він стійкий до високих температур, що дозволяє використовувати капролон в електричних пристроях, що працюють у складних умовах. |