Однією з найбільш поширених стоматологічних проблем, є проблема зубних каменів. Зубний камінь це тверде дентальне відкладення, яке на 70-80 відсотків складається з неорганічних солей кальцію, а на 20-30 відсотків, з органічних сполук, бактерій і мікроорганізмів. Солі кальцію в чистому вигляді мають білий колір, але темний, коричнюватий відтінок зубному каменю надають відмерлі клітини ротової порожнини, розкладені залишки їжі і сполуки, що містять залізо і фосфор.
Наявність зубного каменю створює безліч проблем: сприяє виникненню неприємного запаху з рота, величезна кількість бактерій, яке входить до складу зубного каменю, сприяє розвитку карієсу, в місцях контакту зубного каменю з яснами розвиваються запальні процеси, що супроводжуються кровоточивістю ясен.
Причини виникнення зубного каменю
Зубний камінь не є чималою проблемою, але, як правило, він утворюється в порожнині рота людей, що нерегулярно чистять зуби і стежать за станом своєї ротової порожнини, рідко вживають тверді продукти, які мають звичку жувати їжу тільки на одній стороні або страждають порушенням обміну речовин.
Процес утворення зубного каменю
Через одну-дві години після чищення зубів, на емалі зубів починає утворюватися зубний наліт. На початковій стадії він не є твердим і міцним, і тому може бути легко видалений. Однак приблизно через 12 годин під впливом шкідливих бактерій та мікроорганізмів створюється панцир з вуглеводів, що міцно закріплюється на зубній емалі. Під впливом лактобактерій у роті утворюється специфічна кислота, яка сприяє розвитку зубного карієсу. Твердий наліт опускається у проміжок між яснами і зубом і стає початковим утворенням зубного каменю. Подальший процес збільшення зубного каменю призводить до розвитку анаеробних бактерій, що, в свою чергу, призводить до другої фази розвитку зубного каменю – запальних процесів у м’яких тканинах ясен.
Мінеральні солі, розчинені в слині, починають взаємодіяти з новоутвореннями, що призводить до утворення твердих структур на основі солей кальцію у складі зубного каменю. Цей наліт вже неможливо видалити за допомогою зубної щітки.
Профілактика виникнення зубного каменю
Головними профілактичними заходами, спрямованими на запобігання виникнення зубного каменю є регулярне, не менше двох разів на день, чищення зубів, дотримання правил гігієни порожнини рота, використання зубної нитки або зубочистки для видалення залишків їжі між зубами, максимальне зменшення в раціоні харчування солодощів, газованих напоїв, а також кави і чаю.
Потрібно зауважити, що при виборі зубної пасти і зубної щітки обов’язково необхідно проконсультуватися зі стоматологом, бо невідповідні паста і щітка можуть ускладнити проблеми.
Крім того не рідше, ніж раз на півроку необхідно відвідувати стоматолога і проводити професійну чистку зубів.
Видалення зубного каменю за допомогою ультразвуку
На сучасному етапі розвитку, для видалення зубного каменю використовується спеціальний ультразвуковий прилад – скейлер. З допомогою ультразвуку руйнується структура зубного каменю в місцях зіткнення з емаллю. Це досягається за допомогою спеціально підібраних частотних коливань, які руйнівно впливають на зубний камінь, але при цьому не порушують цілісність зубної емалі. Дія відбувається безконтактно, тому пацієнт відчуває мінімум неприємних відчуттів. У процесі роботи насадка скейлера змочується водою, що дозволяє полегшити процедуру очищення і при цьому дезінфікуються пов’язані тканини.
Іноді, в самих важких і запущених випадках, проводиться контактна дія на зубний камінь. Насадкою скейлера виконується легкий дотик. Якщо при цьому пацієнт відчуває больові відчуття, то процедуру чищення рекомендується проводити, використовуючи місцеву анестезію.
Підводячи підсумки, потрібно сказати, що зубний камінь не є тільки естетичною проблемою. Зуби, уражені зубним каменем, стають набагато більш уразливими перед серйозними стоматологічними захворюваннями, тому профілактика та своєчасне видалення зубного каменю здатні уберегти від багатьох проблем. |